Psoriāzes skaidrošana darba vidē

Psoriāze var radīt problēmas darba vietā. Darba biedri var interesēties par redzamajiem bojājumiem. Zināšanu trūkums par psoriāzi raisa ziņkāri un neiejutību – viņi var uzkrītoši skatīties un likt psoriāzes slimniekam justies neērti.
Psoriāzes dēļ cilvēks var kavēt darbu, kad ir smags slimības uzliesmojums vai emocionāls distress.


Galvenie jautājumi

 • Psoriāze daudziem pacientiem ietekmē darba dzīvi un reizēm pat karjeras izaugsmi.
 • Papildus stresam, ko rada pats darbs, psoriāzes slimniekam jāsastopas ar kolēģu neiejutīgo attieksmi, skatoties uz ādas bojājumiem.
 • Paskaidrojot kolēģiem, noteikti var uzlabot dzīves kvalitāti darbā.

Vai man vajadzētu izstāstīt kolēģiem un vadītājiem par savu slimību?
Tas ir personisks lēmums, kas atkarīgs no psoriāzes smaguma pakāpes un ietekmes uz kolēģiem un jūsu darbu.
Lai jūs nomierina fakts, ka vairums psoriāzes slimnieku dalās pieredzē par labvēlīgo kolēģu attieksmi, kas ir pretēja gaidītajai.
Ja kolēģi ir pienācīgi informēti, viņi izrādīs lielāku sapratni, un, "izglītojot" savus kolēģus, jūs palīdzat cīnīties ar viņu aizspriedumiem un pieņēmumiem. Proaktīva izturēšanās palīdzēs jums saņemt atbalstu, efektīvāk plānot darba kavējumus un pat panākt iespēju pielāgot savu darba laiku. Turklāt nav nekāda iemesla, kāpēc jūs nevarētu izmantot karjeras veidošanas iespējas.

Padoms sarunai ar kolēģiem…
Kad būsit nolēmis viņiem izstāstīt, rūpīgi padomājiet, ko gribat (un ko negribat) teikt.

 • Pirmkārt, aprunājieties ar savu priekšnieku.
 • Tad paskaidrojiet par slimību kolēģiem, kurus visvairāk iespaido jūsu ādas bojājumi, darba kavējumi u.t.t.
 • Izklāstiet vienkāršā valodā un uzsveriet, ka kontrolējat savu stāvokli, ka slimība nav lipīga un tā nemazina jūsu spēju veikt darbu.

Ko darīt, ja nevēlos atklāti runāt par psoriāzi darbā?
Jūsu tiesības ir nerunāt atklāti par psoriāzi darbā. Tomēr daži cilvēki stāsta, ka jūtas mierīgāki un atbrīvotāki pēc tam, kad atklāti izrunājušies par savu slimību. Ir svarīgi apzināties, ka, turot savu slimību noslēpumā, jums var palielināties trauksme un stresa līmenis, kas var pasliktināt stāvokli.

Vai psoriāze iespaidos manu karjeru?
Ņemot vērā fiziskās un emocionālās neērtības, ko psoriāze izraisa, pacientiem rūpīgi jāapsver savas karjeras izvēle.
Darbs tirdzniecībā, piemēram, saistīts ar aktīviem sociāliem kontaktiem, kas var radīt stresu.
Ja esat oficiants vai pavārs un jums ir bojāta roku āda, jums būs jāaprunājas ar priekšnieku, kaut arī viņš varētu uzskatīt, ka apmeklētājus tas nesatrauks.
Ja jums bieži ir smagi bojājumi un plēksnes, jums jāizvēlas profesija, kur uz jums pastāvīgi neviens neskatīsies. Taču neaizmirstiet, ka cilvēki, kuri cieš no psoriāzes, nereti pārāk uztraucas par to, kā viņu slimība iespaidos citus.
Ne vienmēr jūsu izjūtas un satraukums atbilst bojājumu pakāpei. Centieties palūkoties uz psoriāzi no citu viedokļa. Ja jūsu kolēģi un klienti nesatraucas, mēģiniet atslābināties un neuzskatīt, ka pastāv kāda problēma.

Kā es varu cīnīties ar stresu darbā?
Darbs pats par sevi var izraisīt diezgan lielu stresu. Turklāt psoriāzes slimniekam jāārstē sava slimība un ar to saistītās sāpes un fiziskais diskomforts. Reizēm nākas izjust nepatīkami ciešus kolēģu skatienus un aizspriedumus.

Apburtā loka pārtraukšanai galvenais ir sakārtota dzīve un prāts. Lūk, daži ieteikumi…

 • Izmantojiet pusdienas pārtraukumu kaut kam patīkamam. Tās varētu būt sporta nodarbības vai lasīšanai atvēlēts laiks parkā.
 • Pusdienas pārtraukums var būt arī iespēja parunāties ar kolēģiem un, ja tas šķiet piemēroti, apspriest psoriāzi.
 • a zināt, kad jums, visticamāk, varētu būt slimības uzliesmojums, centieties nokārtot svarīgās lietas un ieplānot sanāksmes starp uzliesmojumu periodiem.
 • Ja jūtat uztraukumu, atvēliet dažas minūtes meditācijai (saite uz ieteikumiem par stresa mazināšanu un meditāciju). Varat to darīt pie sava darba galda, pusdienas pārtraukumā vai pat tualetē.
 • Un neaizmirstiet, ka pozitīva attieksme jums palīdzēs visu pārvarēt.