Ādas krokas

Mitrumam ir nosliece uzkrāties visās ādas krokās, īpaši apvidos, kas stipri svīst, piemēram, padusēs, zem krūtīm, cirkšņos un ap dzimumorgāniem, anālo atveri un sēžas “pusītēm”. Ādai nepiekļūst gaiss, tā sakarst un kļūst mitra, palielinot sekundāras sēnīšinfekcijas iespējamību.
 

Āda krokās ir maigāka un plānāka nekā citur. Ja tā kļūst pārāk mitra, tā plaisā. Mazgājiet to ar maigiem līdzekļiem, mēģinot nepieļaut sviedru uzkrāšanos, un pēc tam rūpīgi

 

nosusiniet.
Centieties, lai ādas krokas būtu pēc iespējas sausākas, pat pēc psoriāzes bojājumu likvidēšanas.
 

Psoriātisko bojājumu kopšanas ieteikumi ādas krokās

Kā man rūpēties par ādu šajos ķermeņa apvidos?
Daži ieteikumi…

  • Pēc iespējas biežāk jāvalkā brīva, ērta apakšveļa. Labākais materiāls ir kokvilna vai polikokvilnas maisījumi.
  • Jāizvairās no krūšturiem ar stīpiņām, jo tie var pastiprināt svīšanu.
  • Nekad neaizmirstiet pēc mazgāšanās rūpīgi nosusināt ādas krokas. Ja nepieciešams, varat izmantot salvetes, lai būtu drošs, ka pilnīgi sausas ir pat sīkākās krokas.
  • Pirms uzklāt ārsta parakstīto krēmu, uz psoriāzes skartajiem apvidiem uz 5 – 10 minūtēm uzklājiet kompresi, kas samitrināta siltā sālsūdenī.
  • Labi nosusiniet ādu, pirms nedaudz uzklāt krēmu, un lieko noslaukiet ar papīra salveti.

Kāpēc āda plaisā?
Āda krokās ir daudz maigāka nekā citās ķermeņa vietās un vieglāk plaisā.


Plaisas aiz ausīm, zem krūtīm un starp sēžas “pusītēm” var būt ļoti sāpīgas, kā arī grūti ārstējamas. Šī problēma var būt vēl nopietnāka, ja jums ir liekā ķermeņa masa.


Noteiktās ķermeņa vietās ar darbu saistītu kustību dēļ bojājumi var dzīt lēnāk. Piemēram, zvanu pieņēmējam telefona austiņas ir pie auss ilgstoši katru dienu, un spiediens no austiņām var vājināt ādu aiz ausīm.


Turklāt plaisās var ieperināties infekcijas, kas jāārstē ar antibiotikām. Noteiktas baktērijas, kas, kā zināms, izraisa rīkles infekcijas un ierosina psoriāzi, var inficēt arī ādas krokas.


Kā man rūpēties par ādu cirkšņos un sēžas apvidū?
Siltā vasarā būtu labi dienā vēl kādu reizi apmazgāt cirkšņu apvidu (ap dzimumorgāniem un anālo atveri, starp sēžas “pusītēm”).


Izmantojiet sālsūdeni un neaizmirstiet rūpīgi nosusināt cirkšņu un sēžas apvidu.


Kādu apģērbu man valkāt, ja man ir psoriāze cirkšņu apvidū?
Jums jāvalkā tīra, ērta kokvilnas apakšveļa. Izvairieties no šauriem džinsiem un biksēm un vēlams nevalkāt sintētiskus materiālus, piemēram, likru, tieši uz ādas, jo tie izraisa svīšanu.


Vīriešiem labāki ir bokseršorti nekā cieši piegulošas apakšbikses, jo tie nodrošina gaisa cirkulāciju.


Kas man jāievēro ikdienā, ja man ir psoriāze cirkšņu apvidū?
Ja jums ilgstoši ir jāsēž pie rakstāmgalda, izmantojiet spilvenu ar dabiska materiāla pārvalku, jo sintētiski materiāli izraisa svīšanu. Tas pats attiecas uz sēdekļu pārvalkiem automašīnā.


Āda ap anālo atveri ir īpaši jutīga pret baktēriju infekciju, tāpēc, dodoties uz tualeti, samitriniet gabaliņu tualetes papīra, salokiet to un ietiniet sausā papīra, pirms to izmantojat.
 

Rūpīgi likvidējiet jebkādu mitrumu ar sausu papīra dvieli vai salveti, kas ir mīkstāka ādai.


Ko man darīt, ja uzliesmojuma laikā man rodas maksts infekcija?
Izdalījumi no maksts, ko bieži izraisa sēnīšinfekcija, var kairināt perēkļus cirkšņu apvidū. Izdalījumus var izraisīt arī baktērijas, kas, kā zināms, ierosina psoriāzi.
 

Jums nekavējoties jākonsultējas ar ārstu, ādas ārstu vai ginekologu, lai varētu parakstīt nepieciešamās zāles.