Nagi

Nagu psoriāze var izraisīt funkcionālu darbnespēju pacientiem – ir grūti saņemt priekšmetus, jo nagi ir ļoti biezi un atdalās no naga gultnes. Fiziska darba darītājiem ir risks vēl vairāk traumēt nagus. Saskare ar kairinātājiem un mitrumu izraisa arī sēnīšu savairošanos. Nepatīkamais nagu psoriāzes izskats šiem cilvēkiem sagādā ciešanas.
 

Tas ir saprotams, jo rokas, tāpat kā seja, ir ļoti nozīmīga savstarpējās attiecībās. Rokas mums ļauj komunicēt ar citiem cilvēkiem un tiem pieskarties.


Svarīgi atcerēties, ka

  • psoriāze ne vienmēr bojā visus roku un kāju pirkstus. Var būt bojāts tikai viens nags;
  • nagu psoriāzes ārstēšanai var lietot dažādas ārīgi un iekšķīgi lietojamas zāles.

Nagu psoriāzes kopšanas ieteikumi

Vai nagu psoriāze nozīmīgi ietekmē dzīves kvalitāti?
Pētnieki parādījuši, ka nagu psoriāze rada nozīmīgu diskomfortu, jo tā ietekmē cilvēka spēju veikt darbu ar rokām, kā arī nepatīkamā izskata dēļ.
 

Slimības ietekme irproporcionāla psoriātiskā bojājuma vietai un apmēram.


Cilvēkiem ar nagu psoriāzi parasti nepatīk rādīt savas rokas, viņi tās cenšas slēpt. Pat vienkārša sarokošanās kļūst problemātiska. Cilvēkiem, kuriem profesijas dēļ ir publiski jāuzstājas, ir grūti paciest, ka citi skatās uz viņu rokām.
 

Šo iemeslu dēļ nagu psoriāzei ir ļoti liela ietekme uz pacienta dzīves kvalitāti. Daži cilvēki saka, ka nagu (īpaši roku) bojājumi tos uztrauc vairāk nekā bojājumi citās ķermeņa vietās.


Vai nagu psoriāzei ir dažādas smaguma pakāpes?
Nagu psoriāze ne vienmēr bojā visus roku un kāju pirkstus – reizēm var būt bojāts tikai viens nags. Tas nozīmē, ka varētu būt ļoti grūti novērtēt bojājumu smaguma pakāpi, jo nagi tiek bojāti dažādā apmērā.


Ir virspusējs nagu psoriāzes veids, kad nags nedaudz atdalās un var gan mainīt krāsu, gan ne.
Ir arī smagāki slimības veidi, kad nags kļūst daudz biezāks (hiperkeratoze) un pilnīgi atdalās (oniholīze).


Daži smagāki slimības veidi skar arī pirkstu ādu, kas izraisa pirkstu galu bojājumu un ilgstošu iekaisumu. Tas var beigties ar pilnīgu naga nokrišanu.


Kādi ir galvenie nagu psoriāzes ārstēšanas līdzekļi?
Pašlaik nav tāda līdzekļa, kas pilnīgi likvidētu nagu psoriāzi.
 

Ārstēšanas līdzekļu iedarbība var parādīties tikai pēc 3 – 4

mēnešiem, tāpēc cilvēkiem ar nagu psoriāzi tas jāsaprot un jāturpina zāļu lietošana atbilstoši ieteikumiem.
 

Pirmos 2 – 3 mēnešus nav nekādas redzamas uzlabošanās, jo naga ataugšanai nepieciešami divi mēneši.
 

Ja jums ir nagu psoriāze, ir arī svarīgi daudz nekasīties.

Nepieciešamības gadījumā ārsts nosūtīs jūs uz rokas radiogrāfisko izmeklēšanu, lai izslēgtu artrīta iespējamību.
 

Urīnvielas preparāti: ārsts var ieteikt urīnvielas preparātus, kas mīkstina ļoti biezus nagus, kā arī laku nagu nogludināšanai.
 

Kortikosteroīdi un A vitamīna atvasinājumi: uz ādas (ārīgi) pie naga gultnes var uzklāt arī kortikosteroīdu losjonus vai gelus un A vitamīna atvasinājumu preparātus.
 

Sistēmiskie ārstēšanas līdzekļi: dažos gadījumos kortizona injekcija naga matricē mazina bojājumu, taču bieži tas ir ļoti sāpīgi un palielina inficēšanās risku.
 

Ja ir bojāti vairāki nagi, kā arī citu ķermeņa daļu āda, ārsts var ieteikt sistēmisku ārstēšanu, piemēram, A vitamīna atvasinājumus un metotreksātu.
 

Citi līdzekļi: terapija ar gaismas impulsu lampām un stimulējošiem lāzerstariem pašlaik tiek pētīta klīniskos pētījumos. Nagu psoriāzes ārstēšanai atsevišķos gadījumos tiek izmantotas jaunākās bioloģiskās zāles.