Plaukstas

 • Psoriāzi uz plaukstām ir grūti noslēpt, un neatkarīgi no tā, vai tā bojājusi plaukstu virspusi vai delnas, tā var apgrūtināt ikdienas darbus mājās vai darbā. Ja ir bojāta roku āda, jūs nedrīkstat tās pakļaut atkārtotai ķīmisku un mazgājošu vielu iedarbībai, kas ādu var padarīt vēl jutīgāku.
 • Noteiktas alerģiskas reakcijas var pastiprināt traucējumus. Tādā gadījumā jums jākonsultējas ar speciālistu.
 • Pat regulāri lietojot zāles un ievērojot nepieciešamo higiēnu, psoriāze uz plaukstām var pāriet tikai pēc vairākiem mēnešiem. Pēc bojājumu izzušanas slimības atkārtošanos palīdzēs novērst atbilstoša higiēna.

Padomi par psoriātisko bojājumu kopšanu uz plaukstām

Kas jādara, kad āda sāk dzīt?
Psoriāzes bojātajai ādai, pirms tā kļūst pietiekami noturīga pret ikdienas agresīvo iedarbību, ir “jāatgūst spēki“. Pat pēc sadzīšanas plaukstas ir jākopj. Reizēm laba doma ir lūgt kādam palīdzību mājas darbos.


Kur psoriāze var parādīties uz plaukstām?
Psoriāze var parādīties uz plaukstu virspuses, taču biežāk tā bojā delnu ādu. Psoriāzi uz plaukstām ir grūti ārstēt, jo bojājumi ir labāk redzami nekā tie, kas ir uz ķermeņa vai galvas ādas. Turklāt pacientam var būt apgrūtināta smalku darbu veikšana.


Kāda piesardzība jāievēro, ja psoriātiskie bojājumi ir uz plaukstām?
Vēlams izvairīties no kustībām, kas rada atkārtoti berzi uz plaukstām. Mēģiniet pārāk nelocīt pirkstu locītavas, jo tas var iestiept ādu, kas jau tā ir vāja. Ja psoriāze skārusi locītavas, jāievēro īpaša piesardzība.


Vai psoriāze var bojāt nagus?
50% gadījumu psoriāze uz plaukstām bojā arī nagus (biežākā izpausme ir nagu sadrupšana). Nagi kļūst balti un biezi, sausuma dēļ parādās šķērssvītras.


Ja ir bojāta naga kutikula, tā vairs nevar pildīt savu aizsargfunkciju. Iekaisums var izplatīties arī zem nagiem. Bojājumi zem nagiem grūti dzīst, jo tiem nepiekļūst gaiss. Psoriāze var bojāt arī pirkstu galus, kas ļoti apgrūtina smalku darbu veikšanu.


Kā es varu aizsargāt savas plaukstas un nagus?
 

Daži padomi

 • Rūpējieties, lai nagi vienmēr būtu pēc iespējas sausāki.
 • Katru reizi, kad mazgājat plaukstas, nosusiniet pirkstu galus ar salveti, lai noņemtu visu mitrumu, kas citādi iekļūs zem nagiem.
 • Nagus nedrīkst vīlēt.
 • Nagu manikīrs jāveic ļoti uzmanīgi, īpaši apstrādājot kutikulu.
 • Krēms jālieto nelielā daudzumā. Bojājumu ārstēšanai uz plaukstām un nagiem piemērotāki ir losjoni.

Ja āda ap nagiem iekaist, jādodas pie ārsta, lai pārliecinātos, ka nav infekcijas.


Kā vislabāk veikt manikīru nagiem?
Ir diezgan grūti kopt nagus, ko novājinājusi psoriāze, bet ir daži ieteikumi, kas varētu jums palīdzēt.

 • Labāk lietot nagu knaiblītes, nevis šķēres.
 • Īpašu uzmanību pievērsiet nagu malām, īpaši kāju nagu malām, jo tās var iedurties ādā un izplatīt iekaisumu.
 • Nagiem jābūt īsiem, jo gari nagi var vieglāk inficēties.
 • Naga maskēšanai, kamēr tas ataug vesels, varat izmantot laku vai mākslīgos nagus.
 • Nagiem vienmēr jābūt ļoti tīriem, jo nelielajā spraugā pirksta galā starp ādu un naga iekšējo virsmu var sakrāties sēnītes un baktērijas.
 • Arī kasīšanās var pārnest baktērijas no citām ķermeņa daļām uz nagiem.
 • Tabletes vai īpaši krēmi var novērst vai ārstēt bakteriālas vai sēnīšu nagu infekcijas.

Kas notiek, kad bojājumi ir uz delnām?
Kad ir bojāta plaukstu āda, ādas plaisās ļoti viegli iekļūst baktērijas. Sākas iekaisuma un infekcijas “apburtais loks”. Jums ļoti jāuzmanās, veicot darbus, kas rada berzi delnās. Piemēram, bojājumus var pastiprināt adīšana.
 

Kā kopt ādas plaisas uz delnām?
Ja delnas ir saplaisājušas, veicot remontdarbus mājās, uzkopšanu u.t.t., jūs varat aizsargāt plaukstas ar cimdiem vai maisiņiem, kas nostiprināti pie plaukstas pamata locītavas, lai neiekļūtu gaiss. Mitrums, kas sakrājas cimdā vai maisiņā, pāris stundās palīdz mīkstināt ādu. Tomēr cimdus nedrīkst nēsāt pastāvīgi, jo dzīšanai ādai ir nepieciešams gaiss.


Vai alerģijām un mazgāšanas līdzekļiem ir nozīme?
Jā. Pārāk bieža kodīgu ziepju un mazgāšanas līdzekļu lietošana var likvidēt ādas dabisko tauku slānīti, un āda kļūst sausa un viegli plaisā. Tas bieži rada papildu sarežģījumus un kavē psoriātisko bojājumu likvidēšanu. Psoriātiskie perēkļi reizēm parādās uz plaukstām pēc mājas darbu veikšanas, piemēram, pēc trauku mazgāšanas.


Darbā regulāra ādas saskare ar ķīmiskām vielām var ierosināt slimības uzliesmojumu. To sauc par kontaktdermatozi vai kontaktdermatītu. Reizēm alerģiska reakcija, piemēram, alerģija pret niķeli, var izraisīt arī psoriāzes parādīšanos uz plaukstām. Daži gumijas cimdi var izraisīt reakciju, jo to sastāvā ir kodīgas ķīmiskas vielas.


Kā es vēl varu pasargāt savas plaukstas, izņemot zāļu lietošanu?
Kad veicat darbus, kur plaukstas var samirkt, jums zem vinila bezvīļu cimdiem jāvalkā smalkas kokvilnas cimdi. Ja mazgāšanas līdzeklis piekļūst rokām, kokvilnas cimdus var izskalot. Arī putekļu slaucīšanas laikā jāvalkā kokvilnas cimdi.
 

Arī noteiktu darbu veikšanas laikā jāvalkā īpaši cimdi. Jāizvairās no eļļu, smērvielu vai kādu ķīmisku vielu saskares ar ādu.


Kādi cimdi un kā jāvalkā?
Jums jāpieradinās valkāt cimdus (lai aizsargātu ādu), kad rokas saskaras ar netīrumiem, ķīmiskām vielām, šķīdumiem u.c. Ir svarīgi bieži mainīt cimdus un nevalkāt tos pastāvīgi, jo ādai dzīšanai ir nepieciešams gaiss. Ja cimdi izraisa svīšanu, zem tiem jāvelk smalki kokvilnas cimdi. Nogriežot cimdiem pirkstu galus, varat veikt smalkus darbus. Ziemā rokām jābūt siltumā – jāvalkā vilnas vai ādas cimdi.