Sistēmiskas iedarbības līdzekļi

Sistēmiskas iedarbības līdzekļus neuzklāj tieši uz ādas, bet gan lieto citā veidā (tablešu, injekciju, gaismas terapijas u. c.). Šie līdzekļi ietekmē visu organismu, tāpēc parasti tos lieto smagāku psoriāzes veidu gadījumā.
 

Ir daudz dažādu sistēmiskas iedarbības līdzekļu, piemēram,

Bioloģiskie līdzekļi
Bioloģiskie līdzekļi ir no olbaltumiem gatavotas zāles, kas iegūtas no dzīvām, laboratorijā izaudzētām šūnām.
 

Bioloģiskos līdzekļus citu slimību ārstēšanai jau izmanto sen. Tagad daži ir apstiprināti psoriāzes un psoriātiskā artrīta ārstēšanai.


Ciklosporīns
Iekšķīgi lietots ciklosporīns ir zāles, kas palēnina šūnu augšanu, kavējot dažas no imūnsistēmas funkcijām.


Ciklosporīns plaši lietots pārstādītu orgānu atgrūšanas kavēšanai. Tas ir apstiprināts lietošanai psoriāzes gadījumā, taču parasti to izmanto tikai smagos gadījumos, kad citi līdzekļi nav iedarbojušies. Lietojot psoriāzes ārstēšanai, deva ir daudz mazāka nekā orgānu atgrūšanas kavēšanai. Vairāk nekā 90% pacientu ciklosporīns likvidē psoriātiskos bojājumus.


Blakusparādības var būt smagas, tāpēc, parakstot ciklosporīnu, pacienti jāizvēlas uzmanīgi un jāveic novērošana. 


Metotreksāts (MTX)
Metotreksāts (MTX) ir zāles, kas palēnina straujo ādas šūnu augšanu un nomāc imūnsistēmu. Šīs citotoksiskās zāles sākotnēji lietoja vēža ārstēšanai. Pagājušā gadsimta 70.-os gados tās apstiprināja psoriāzes ārstēšanai. Tās ir efektīvas, taču toksiskas šūnām un citām orgānu sistēmām. MTX var lietot iekšķīgi vai ievadīt injekcijas veidā.


Šīs zāles nedrīkst lietot cilvēki, kuri regulāri lieto alkoholu vai cenšas radīt/ieņemt bērnu (gan vīrieši, gan sievietes).
 

Stingri jāuzrauga nieru, aknu un kaulu smadzeņu darbība.


Iekšķīgi lietojamie retinoīdi
Iegūti no A vitamīna, iekšķīgi lietojamie retinoīdi regulē ādas šūnu augšanu un atdalīšanos no ādas virsmas. Šīs zāles ir līdzīgas A vitamīnam un darbojas, normalizējot ādas šūnu, ko sauc par keratinocītiem, augšanu. Tās var noderēt, ārstējot smagas psoriāzes formas, kas nav pakļāvušās ārstēšanai ar citiem līdzekļiem.


Retinoīdus nedrīkst lietot grūtnieces un sievietes, kuras cenšas ieņemt bērnu. Iespējamo smago augļa kroplību dēļ sievietēm, kuras lieto acitretīnu (Neotigason), jāizsargājas no grūtniecības vēl 3 gadus pēc zāļu lietošanas pārtraukšanas, kā arī nedrīkst lietot alkoholu zāļu lietošanas laikā un vēl 2 mēnešus pēc to lietošanas pārtraukšanas.


Gaismas terapija
Nav precīzi zināms, kā gaisma ietekmē ādu, taču zināms, ka dabiskās gaismas un dažādas ultravioletās (UV) gaismas terapijas formas var nozīmīgi uzlabot psoriāzes slimnieka stāvokli. UV gaismu lieto vidēji smagas vai smagas psoriāzes, kas nepakļaujas ārstēšanai ar ārīgi lietojamiem krēmiem un ziedēm, ārstēšanai. Šī terapija bieži pagarina laiku līdz slimības recidīvam, salīdzinot ar citiem ārstēšanas līdzekļiem.
 

Gaismas terapiju bieži veic dermatoloģijas klīnikā vai slimnīcā.
 

Pašlaik ir trīs ultravioletās (UV) terapijas veidi.
 

1.UVB terapija
Lai veiktu šo ārstēšanu, jums jāieiet īpašā gaismas telpā (ne solārija kabīnē), valkājot acenes un citus aizsarglīdzekļus. Āda tiek apstarota ar UVB stariem noteiktu laiku. UVB jāveic pieredzējušam fotodermatologam. Parasti pacientiem nepieciešams 18 – 30 ārstēšanas seansu (2 – 3 nedēļas), lai varētu redzēt nozīmīgu psoriātisko bojājumu izzušanu, taču ārstēšanas iedarbība ir ilgstošāka nekā ārīgi lietojamo līdzekļu lietošanas gadījumā.
 

2.PUVA terapija
PUVA ir UVA iedarbības un fotosensitizējoša līdzekļa (lietojama atsevišķi) apvienojums. PUVA terapija ir efektīva, taču jaunākie pētījumi rāda, ka tā rada ādas bojājuma un vēža risku.


3.Šaurās joslas UVB jeb lāzerfototerapija
Šī ārstēšana ir saistīta ar ļoti intensīva UV starojuma raidīšanu tieši uz bojātajām ādas šūnām. Šo UV staru iedarbība ir efektīva, un parasti rezultāti redzami pēc aptuveni 10 – 13 seansiem 3 – 4 nedēļu laikā.