Psoriātiskais artrīts

Vairākus gadus pēc psoriāzes sākuma pacientam var attīstīties psoriātiskais artrīts.


Šai hroniskajai slimībai raksturīgs ādas iekaisums (psoriāze) un locītavu iekaisums (artrīts). Neviens nezina, kas izraisa šo traucējumu, taču svarīga nozīme ir gēniem. Bērniem, kuru vecāki cieš no psoriātiskā artrīta, ir trīs reizes lielāka iespējamība arī saslimt ar to.


Ādas simptomi mēdz parādīties pirms locītavu simptomiem, kas parasti ir cīpslu un saišu pietūkums. Psoriātiskā artrīta gadījumā var būt sāpošas locītavas, stīvums, nogurums un samazināts kustību apjoms.


Psoriātiskais artrīts bojā perifērās locītavas (gūžas, plecus, plaukstas un pēdas) 70% gadījumu, reizēm arī mugurkaulu (to dēvē par psoriātiskā artrīta aksiālo formu). Psoriātiskais artrīts var bojāt arī entēzes, t. i., vietas, kur cīpslas piestiprinātas kaulam, kas izskaidro sāpes papēžos u. c.
Slimība parasti sākas 30 – 50 gadu vecumā un vīriešiem un sievietēm vienlīdz bieži. Tomēr vīriešiem bieži ir slimības aksiālās formas, bet sievietēm - perifērās formas. Precīzs ar psoriātisko artrītu slimojošo cilvēku skaits nav zināms, taču aprēķināts, ka tas varētu būt aptuveni 1% pasaules iedzīvotāju. Cilvēkiem, kuriem ir psoriāze, psoriātiskais artrīts ir biežāk.

psoriāze – pārskats animācijas veidā

psoriāzes ārstēšana noteiktos ķermeņa apvidos