Vispārīgi jautājumi

Kas ir psoriāze?                                                         
Psoriāze ir hroniska ādas iekaisuma slimība, kas skar aptuveni 1 – 3% pasaules iedzīvotāju. Tā izskatās kā sarkani plankumi (sabiezējušas ādas laukumi) ar sudrabaini baltām zvīņām, kur pārmērīgais šūnu daudzums sakrājies uz ādas virsmas.


Vai psoriāze ir lipīga?
Psoriāze nav lipīga – ar to nevar “aplipt” no citiem cilvēkiem, arī citiem tā nevar pielipt no jums.


Kas izraisa psoriāzi?
Precīzs psoriāzes cēlonis joprojām nav zināms. Tomēr izpēte liecina, ka tā ir kompleksa slimība, kur iesaistīti imūni, ģenētiski un apkārtējās vides faktori.
Šie faktori izmaina ādas šūnu funkcijas, paātrinot ādas šūnu veidošanos un atdalīšanos. Normāli ādas šūnas nobriest un atmirst 28 – 30 dienās. Ādas šūnai cilvēkam, kuram ir psoriāze, nepieciešamas tikai 3 - 4 dienas nobriešanai, un tā vietā, lai nokristu (atdalītos), šūnas uzkrājas uz ādas virsmas, veidojot psoriāzes bojājumus.


Kādas ķermeņa daļas var skart psoriāze?
Psoriāze parasti bojā galvas matainās daļas, ceļu, elkoņu un rumpja ādu. Taču psoriāzes bojājumi var attīstīties jebkur, arī nagos, uz plaukstām, pēdām, dzimumorgāniem, ļoti reti uz sejas.


Vai ar psoriāzi var saslimt jebkurā vecumā?
Jā. Psoriāze bieži parādās 10 – 30 gadu vecumā, taču tā var sākties jebkurā vecumā. Vīriešus un sievietes šī slimība skar vienādi bieži.

Simptomi un ārstēšana

Kā atklāj psoriāzi?
Ja jums šķiet, ka jums ir psoriāze, jāapmeklē ģimenes ārsts vai ādas ārsts. Ārsts pārbaudīs jūsu ādu un apskatīs ādas gabaliņu zem mikroskopa, lai noskaidrotu, vai jums ir psoriāze.


Vai psoriāzi var izārstēt?
To nevar izārstēt, taču psoriāzi var efektīvi apārstēt un pat likvidēt. Par ārstēšanas iespējām vairāk lasiet šeit.


Kādi ir biežākie psoriāzes simptomi?
Ar psoriāzi slimojošiem cilvēkiem parasti vispirms ir ādas lobīšanās, sabiezēšana un apsārtums.
Vai psoriāzes gadījumā ir nieze? Dažiem cilvēkiem psoriāze rada niezi. Faktiski aprēķināts, ka aptuveni 60% psoriāzes slimnieku ir ādas nieze.


Kādi ir biežāk izmantotie psoriāzes ārstēšanas līdzekļi?
Nav vienu zāļu visiem pacientiem, jo katrs pacients un viņa slimība atšķiras. Zāles var būt ārīgi lietojamas (recepšu un bezrecepšu), kā arī sistēmiski lietojamas (tikai recepšu zāles).
Uzziniet vairāk par psoriāzes ārstēšanas līdzekļiem.
 

Cik ātri es varu cerēt uz psoriāzes ārstēšanas rezultātiem?
Tas dažādu zāļu lietošanas gadījumā, kā arī individuāli var atšķirties. Lietojot piemērotākās zāles, uzlabošanās paredzama 1 – 2 nedēļu laikā (atkarībā no jūsu slimības un ārstēšanas līdzekļa). Apspriedieties ar ārstu, kuras zāles jums ir piemērotākās.


Cik ilgi man jālieto zāles?
Ārsts jums pateiks, cik ilgi būs jālieto zāles. Ārstēšanas ilgums atkarīgs no zāļu veida un psoriāzes formas.


Kā zāles pareizi lietojamas?
Ārsts jums pateiks, kādas zāles un kad jālieto. Ja lietojat ārīgi lietojamas zāles, ir svarīgi tās uzklāt tieši uz psoriātiskā bojājuma un mēģināt izvairīties skart ādu, kas nav bojāta.
Kādām blakusparādībām man jāpievērš uzmanība?
Ārsts jūs informēs par blakusparādībām, kam jums jāpievērš uzmanība.


Kad man atkal jāsazinās ar savu ārstu?
Ja neesat apmierināts ar savām zālēm, sazinieties ar ārstu, lai apspriestu, vai zāles nevajadzētu mainīt. Ja esat apmierināts ar savām zālēm, varat sazināties ar ārstu, kad slimība atsākas vai kad jums nepieciešama papildu ārstēšana. Vēlams apmeklēt ārstu regulāri, lai viņš varētu uzraudzīt ārstēšanas iznākumu. Katrā apmeklējuma reizē pajautājiet ārstam, kad atkal būs jāierodas.

Dzīvot pilnasinīgi

Kā mans veselības stāvoklis var ietekmēt psoriāzi?
Ievērojot veselīgu dzīvesveidu, jums ir lielākas iespējas sadzīvot ar psoriāzi. Veselīgs dzīvesveids stiprina imūnsistēmu, kas arī palīdz ārstēt psoriāzi.


Kādu apģērbu ieteicams valkāt psoriāzes uzliesmojuma laikā?
Pārāk ciešs apģērbs var kairināt ādu un pastiprināt psoriāzes simptomus. Izvēlieties mīkstas, dabiskas šķiedras apģērbu, arī apakšveļu.


Vai es varu kaut ko darīt, lai novērstu psoriāzes uzliesmojumu?
Psoriāzes uzliesmojuma ierosinātāji katram ir citi.
Tomēr vēlams vienmēr izvairīties no pārmērīga satraukuma, kā arī lielas dzeršanas un jebkādas smēķēšanas.
Vairāk ieteikumu par sadzīvošanu ar psoriāzi atradīsit šeit.


Vai psoriāzes uzliesmojuma laikā es drīkstu skūties?
Psoriātisko bojājumu apvidus labāk ir skūt, nevis likvidēt matiņus ar paņēmienu, kas ietver matiņu izraušanu.


Vai es drīkstu peldēties, kad man ir psoriāze? 
Jā. Kad dodaties uz peldbaseinu, neaizmirstiet pēc peldes nomazgāties, jo hlors sausina ādu. Pēc tam uzklājiet ādas mitrinātāju.